Close

Masaż i chroniczne zmęczenie

Korzyści płynące z masażu znane są od niepamiętnych czasów. W szczególności masaż słynie ze swoich właściwości relaksacyjnych, ale czy lista korzyści ogranicza się do tego? Masaż jest wykorzystywany do różnych celów, w tym do leczenia dolegliwości takich jak zespół przewlekłego zmęczenia. Objawy tego zespołu są bardzo różnorodne, dlatego czasami mylone są z innymi chorobami. Pomimo tego, że problem ten jest trudny do zdiagnozowania, jest na niego lekarstwo – ogromna liczba osób cierpiących na tę dolegliwość zwraca się o pomoc do masażystów.
Każdy z nas regularnie spotyka się ze zmęczeniem – zmęczenie po pracy i stan „wyciśniętej cytryny” już nie dziwi. Ale w niektórych przypadkach zmęczenie tak bardzo pochłania człowieka, że ​​nie można się go pozbyć nawet po dobrym odpoczynku i relaksie. To uporczywe zmęczenie może być objawem zespołu chronicznego zmęczenia. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na przedłużające się okresy skrajnego zmęczenia i pustki bez wyraźnego powodu.
Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia obejmują ciągłe uczucie zmęczenia, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, ból gardła, bezsenność, tkliwość węzłów chłonnych, zaburzenia pamięci i inne funkcje psychiczne. Pomimo tego, że na tę chorobę cierpią zarówno mężczyźni, jak i kobiety, najczęściej występuje ona u kobiet w wieku 40-50 lat. Obecnie lekarze są zgodni, że leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia powinno koncentrować się na eliminacji objawów – przyczyny tego problemu nie są do końca poznane.
To właśnie masaż jest najczęściej polecany jako alternatywny sposób leczenia objawowego zespołu przewlekłego zmęczenia. Badania kliniczne wykazały, że masaż łagodzi niepokój i niepokój oraz poprawia jakość snu u osób z zespołem przewlekłego zmęczenia. Ponadto masaż jest doskonałym narzędziem dla osób z podobnym problemem, które nie są w stanie znaleźć siły do ​​regularnych ćwiczeń. Masaż poprawia krążenie krwi, przyczyniając się do nasycenia tkanek tlenem i substancjami odżywczymi, których brak jest często zarówno konsekwencją, jak i w pewnym stopniu przyczyną chronicznego zmęczenia.
Masaż tkanek głębokich jest często stosowany w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia. Technika ta ma na celu pracę z tkanką łączną: powięzi, ścięgna, więzadła itp. Masaż tkanek głębokich wykorzystuje miękkie, płynne techniki mające na celu przywrócenie prawidłowego kształtu powięzi.
Prawdopodobnie jednym z najbardziej nieuchwytnych aspektów masażu w leczeniu chronicznego zmęczenia jest jego wpływ na ogólne samopoczucie pacjenta. Profesjonalny masaż może znacznie poprawić stan psychiczny osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia.
 
Za zgodą autora: @Yuriichislov