Close

Refleksologia twarzy

Refleksologia twarzy oraz głowy jest zabiegiem łączącym w sobie walory lecznicze, relaksacyjne oraz upiększające. Znana jest od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu i, podobnie jak zabiegi masażu dłoni czy też stóp, wykorzystuje wiedzę o refleksach – szczególnie wrażliwych punktach w tych partiach ciała, które odblokowują pracę konkretnych, nawet bardzo oddalonych organów ciała. Ich ucisk i pocieranie poprawia krążenie krwi oraz znacznie poprawia ogólne samopoczucie klienta.

Zabieg refleksologii skutecznie wprowadzi w stan głębokiego relaksu i wyciszenia, jednocześnie przywracając harmonijną pracę organizmu. Ten zabieg jest znakomitym wsparciem dla innych form rehabilitacji i fizjoterapii oraz klasycznego leczenia. Terapeuta, uciskając odpowiednie punkty na twarzy, wzmacnia równowagę pracy ciała, jak i umysłu.

 

Jak działa refleksologia twarzy?

Na naszej twarzy znajdują się strefy, które za pośrednictwem centralnego kanału nerwowego łączą się z poszczególnymi organami naszego ciała. Jeżeli ich praca jest zaburzona, zmiany zaobserwować możemy również na twarzy – w miejscach tych tworzą się złogi, zmarszczki czy też przebarwienia. Terapeuta, wykonując odpowiedni masaż i uciskając precyzyjnie konkretne punkty na twarzy, usuwa sploty energetyczne, wprowadzając pacjenta w stan wyciszenia.

Właściwie przeprowadzony zabieg refleksologii wspomaga proces leczenia i pozwala wzmocnić kondycję psychofizyczną.

Zabieg pozwala:

  • – poprawić równowagę pracy organizmu,
  • – poprawić cyrkulację krwi oraz limfy – wspomagając oczyszczenie organizmu i pobudzając tkanki,
  • – usunąć stany napięcia i osiągnąć stan relaksu,
  • – poprawić koncentrację, zdolność zapamiętywania oraz procesy myślenia,
  • – poprawić stan skóry twarzy – korzystnie wpływając np. na zmarszczki, usuwając złogi i poprawiając koloryt cery.

 

Wskazania do refleksologii twarzy

Ta forma terapii zalecana jest m.in. przy dolegliwościach takich, jak:

  • – bezsenność,
  • – migreny i bóle głowy innego pochodzenia,
  • – stany stresu i napięcia oraz zmęczenia psychicznego i fizycznego,
  • – nadpobudliwość,
  • – problemy z koncentracją,
  • – zaburzenia hormonalne,
  • – stany depresyjne i lękowe,
  • – dolegliwości związane z menopauzą czy menstruacją,
  • – schorzenia nerwów twarzowych,
  • – dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia.

Zabieg refleksologii twarzy i głowy to przyjemna oraz kojąca forma terapii, która nie niesie za sobą skutków ubocznych. W związku z tym, poddać się jej może każdy pacjent – bez względu na wiek czy stan zdrowia. Zabieg wprowadzi w stan głębokiego relaksu i pozwoli wyciszyć wszystkie negatywne emocje.

Zabieg trwa ok. 50-60 minut, a po jego zakończeniu pacjent ma poczucie rozluźnienia, a wszelkie napięcia zostają zredukowane.

Refleksologia stóp

Czym jest refleksologia stóp?

Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegną nerwy, które swoje zakończenia mają w palcach stóp i dłoni. Każda z takich ścieżek nerwowych to strefa, czyli zona. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach można zatem wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie.
Druga z teorii czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy, którzy dużą wagę przywiązują do przepływu energii, wierzą, że przez ciało człowieka biegną tzw. meridiany, stanowiące autostrady dla energii życiowej (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony chorobą. Ścieżki swój koniec mają w stopach, stąd też stymulacja refleksów (receptorów) na nich zlokalizowanych, może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.

Obie teorie pokrywają się ze stanem faktycznym: na podeszwach stóp zlokalizowane są zakończenia ponad 7.000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem oraz wszystkimi częściami ciała. To dlatego impulsy, wywoływane podczas masażu stóp mają tak szerokie spectrum oddziaływania.

Refleksologia stóp jest rodzajem masażu leczniczego, a zarazem relaksacyjnego.  Ta holistyczna metoda lecznicza potrafi pomóc m.in. w walce z bezsennością, poprawia pracę układu krążenia, wątroby, jelit czy nerek.

Podczas badania receptorów wykorzystuje się technikę „spacerowania”. Wrażliwość, czy wręcz bolesność danego obszaru refleksyjnego sygnalizuje, że w konkretnej części ciała występuje jakiś problem. Czy fachowe uciskanie tego obszaru gwarantuje uleczenie?

Refleksologia nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo. Nie skupia się jedynie na stwarzającym problem narządzie czy układzie, a podchodzi do problemu holistycznie, przez pryzmat funkcjonowania całego organizmu. Warto tu zaznaczyć, że ta „całość” obejmuje nie tylko ciało, lecz również psychikę i ducha.
Terapia uciskowa punktów refleksorycznych stóp powoduje reakcje fizjologiczne, które stymulują proces samoleczenie organizmu, pomagają przywrócić fizjologiczny stan równowagi. Organizm ma uleczyć się sam, a refleksoterapia jedynie wspomaga ten proces.

 

Jak wygląda zabieg refleksologii?

W trakcie zabiegu refleksolog pracuje ruchem gąsienicy,pociera i uciska określone punkty refleksoryczne, odpowiadająca za poszczególne narządy ciała. W refleksologii punkty te znajdują się głównie na stopach. Stymulując określone receptory, aktywujemy proces samoleczenia  organizmu, prowadząc tym samym do przywrócenia  wewnętrznej równowagi (homeostazy).

W naszym gabinecie wykonujemy masaż leczniczy stóp wg metody Eunice Ingham, która była prekursorką współczesnej refleksologii (również meridianową oraz wprowadzamy szczegółowe mapy dr. J. Manzanaresa).

Refleksologia jest optymalnym  zabiegiem profilaktyki zdrowotnej zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Przewagą refleksologii stóp nad innymi zabiegami jest fakt, iż nie obowiązuje tu żadna granica wiekowa.

 

Główne zalety refleksologii:

  • – łagodzi stres –  wprowadzając organizm w stan głębokiej relaksacji,
  • – wspomaga proces detoksykacji organizmu – wspierając m.in. pracę wątroby, nerek oraz jelit,
  • – usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego – odblokowując szlaki bodźców nerwowych,
  • – pomaga w walce z bólem – zwiększając wydzielanie endorfin oraz zamykając tzw. „bramki bólu”,
  • – pozytywnie wpływa na układ hormonalny – przywracając stan równowagi hormonalnej,
  • – poprawia pracę układu krążenia – umożliwiając właściwą cyrkulację krwi i poprawiając ukrwienie tkanek,
  • – usuwa złogi i toksyny  – przynosząc ulgę obolałym stopom.
 
Wykonując zabieg refleksologiczny na stopach, działamy na cały organizm. Obowiązuje tu zasada serii zabiegowej. Symptomy poprawy zdrowia mogą pojawić się już po kilku zabiegach, jednak w celu trwałej poprawy i powrotu do stanu równowagi fizjologicznej, należy poddać się serii zabiegów.

 

Refleksologia dłoni

JAK DZIAŁA REFLEKSOLOGIA DŁONI?


Refleksologia dłoni to terapia holistyczna oddziałująca na całe ciało poprzez umiejętne stymulowanie refleksów na dłoniach. Koresponduje z Tradycyjną Medycyną Chińską, wedle której zdrowie to stan niezakłóconego przepływu energii w ciele. Wszelkie jej blokady manifestują się jako choroby ciała czy ducha, a odblokowanie zastojów to początek procesu zdrowienia. Dlaczego? Dłonie są odbiciem całego ciała i dlatego ucisk refleksów wpływa na wszystkie odpowiadające im organy, narządy i układy.

 

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

Terapeuta rozpoczyna zabieg od rozluźnienia dłoni. Używając głównie kciuka, ruchem okrężnym lub punktowym masuje każdy centymetr skóry, przede wszystkim po wewnętrznej stronie dłoni. Masowanie danego refleksu to wysyłanie szeregu impulsów do centralnego układu nerwowego.
Pobudzanie tych ośrodków powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych narządu odpowiadającego refleksowi i poprawę jego ukrwienia. Zwiększa się ilość tlenu w tym obszarze, czego konsekwencją jest przyśpieszenie przemiany materii, wypłukanie toksyn i dostarczenie większej ilości przeciwciał, które stoją na straży zdrowia. Uciskając palce, oddziałujemy na głowę, masując środek dłoni – na wątrobę czy żołądek.

 

DLACZEGO REFLEKSOLOGIA DŁONI TAK WSPANIALE RELAKSUJE?

Czy wiesz, że masując dłoń, można wprowadzić w stan głębokiego odprężenia całe ciało i umysł? Refleksologia nie jest jednak zwykłym masażem dłoni. Stymuluje tysiące zakończeń nerwowych w dłoniach, które biegną przez całe nasze ciało i mają połączenie z mózgiem. Oba te obszary są odpowiedzialne za odczuwanie napięcia, stresu czy zmęczenia. Zabieg refleksologii dłoni uspokaja i łagodzi napięcie.

 

REFLEKSOLOGIA – LEPSZE KRĄŻENIE, SZYBSZE ZDROWIENIE

Refleksologia pobudza krążenie, zapewniając bogatsze zaopatrzenie nawet najodleglejszych tkanek w życiodajny tlen i składniki odżywcze, oraz pomagając odprowadzać produkty przemiany materii. Im lepsze krążenie, tym szybciej zachodzą procesy zdrowienia. I odwrotnie, czynnikiem wielu dolegliwości jest niedokrwienie, czyli niedotlenienie, niedożywienie i zatrucie komórek. Refleksologia dłoni – podobnie jak refleksologia stóp – to terapia, która naturalnie pobudza układ krwionośny i stymuluje układ nerwowy.


REFLEKSOLOGIA DŁONI – EFEKTY


– relaksuje zmęczone dłonie
– wygładza, ujędrnia i uelastycznia skórę
– redukuje uczucie zimnych dłoni
– niweluje stres i odpręża
– wprowadza w błogostan
– redukuje bóle głowy i migreny
– zmniejsza bóle pleców i ramion
– stymuluje metabolizm i detoksykację
– łagodzi ból (w tym: bolesne miesiączki)
– dodaje energii i zwiększa witalność
– polepsza jakość snu
– poprawia krążenie krwi
– ulepsza pamięć i koncentrację
– uaktywnia zdolności samozdrowienia

 

Multirefleksologia Dien Chan

Dien Chan to technika opracowana przez Profesor Bùi Quôc Châu i jego zespół założony w Sajgonie. To oryginalna wietnamska refleksologia całego ciała nie tylko twarzy i głowy, to multirefleksologia. Szerokie spojrzenie na ciało jako jedność oraz na organ jako całość. “Jedność jest wszystkim, wszystko jest jednością” Dien Chan to technika refleksologiczna, stymulacji powierzchni ciała oraz silnego nacisku określonych punktów głównie na twarzy i głowie. Dzięki, której klient odzyskuje i utrzymuje w równowadze dobre zdrowie. Punkty są określane za pomocą map somatotopowych, soma- ciało, topos- powierzchnia, które zostały zweryfikowane przez ponad 39 lat praktyki przez terapeutów w ponad 35 krajach na całym świecie.

”Wszystkie choroby opierają się na słabym krążeniu energii. Jeśli spróbujesz wyleczyć tylko chory organ, nigdy naprawdę nie będziesz mógł go wyleczyć. Prawdziwe uzdrowienie może być tylko holistyczne, to znaczy uzdrowienie całego ciała. Uczmy się dbać o nasze ciało jako całość i nie koncentrujmy się tylko na osłabionych organach, a dobre rezultaty nie będą długo czekać!”

Mapy opracowane przez profesora stały się punktem wyjścia dla wielu odmian refleksologii twarzy. Dlatego warto znać oryginalną metodę i dobrze ją zrozumieć, by móc czerpać z jej pełnego potencjału.

Umiejętne wykorzystywanie map wzmacnia działanie metody i czyni ją bardzo skuteczną. Dodatkowe wzmocnienie efektów zabiegu jest możliwe dzięki narzędziom i punktom BQC. Takie połączenie daje ogromną ilość możliwości i pozwala na wielokierunkowość działania.

Dien Chan jest bardzo skuteczna i działa bardzo szybko w przypadku bólu, zaburzeń czucia, zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowo-płciowego, krążenia oraz narządu ruchu. Daje też możliwość pracy z psychiką i emocjami.

Polecamy 12 porannych masaży opracowanych przez profesora Bùi Quôc Châu