Close

Masaż na zmęczenie fizyczne.

Stan organizmu, w którym w wyniku długotrwałego lub krótkotrwałego dużego wysiłku mięśniowego dochodzi do przejściowego spadku zdolności do pracy, nazywany jest zmęczeniem fizycznym.
Zmęczeniu fizycznemu towarzyszy szereg obiektywnych objawów, wyrażających się stwardnieniem mięśni, bólami mięśni, trudnościami w poruszaniu się itp. Subiektywnie zmęczenie fizyczne jest odczuwane jako uczucie ogólnego zmęczenia, osłabienia.
Zmęczeniu mięśni towarzyszy zmiana pobudliwości mięśni. W ośrodkowym układzie nerwowym, podczas męczącej pracy, zaburzona zostaje równowaga między procesami pobudzenia i hamowania. Zmęczenie mięśni prowadzi do zmniejszenia ich pobudliwości. Ujawnia się przewaga procesu hamującego, co zmniejsza skuteczność. Zaburzony jest stosunek jonów potasu do sodu, co niekorzystnie wpływa na potencjały elektryczne, gdy mięśnie są pobudzone.
Spadek zdolności do pracy wiąże się z wyczerpywaniem się rezerw energii, spadkiem aktywności enzymów determinujących przebieg reakcji chemicznych w mięśniu.
Ustalono również, że podczas zmęczenia może dojść do naruszenia przewodzenia impulsów nerwowych przez synapsy w ośrodkowym układzie nerwowym i mięśniach. Ponadto długotrwała i żmudna praca negatywnie wpływa na pracę przysadki i nadnerczy, których hormony odgrywają aktywną rolę w utrzymaniu wydolności organizmu.
Oczywiście te złożone procesy manifestują się inaczej i są różnie wyrażane. Praca statyczna jest bardziej żmudna niż praca dynamiczna. W pracy statycznej, w wymuszonych pozycjach roboczych, które występują w wielu różnych zawodach, szybciej dochodzi do niewystarczającego ukrwienia mięśni. W mięśniach gromadzą się substancje niedotlenione i inne produkty przemiany materii, wzrasta ciśnienie śródmięśniowe, co prowadzi do zakłócenia miejscowego przepływu krwi, zmniejszenia dostarczania tlenu i substancji energetycznych do mięśnia.
Ważnym problemem jest przywrócenie sprawności organizmu w przypadku zmęczenia fizycznego. W celu przyspieszenia procesów odzyskiwania stosuje się różne środki. Jednym z głównych jest aktywny wypoczynek, czyli przechodzenie z jednego rodzaju aktywności fizycznej na inny. Szeroko zaleca się w szczególności łączenie aktywności zawodowej z wychowaniem fizycznym, korzystaniem z klimatycznych czynników leczniczych, turystyką i sportem.
Jednak zajęcia na świeżym powietrzu nie zawsze są skuteczne w przypadku nadmiernie męczącej pracy. Na przykład w praktyce sportowej, aby przyspieszyć procesy regeneracyjne w przypadku zmęczenia fizycznego, uciekają się do inhalacji mieszanin gazów bogatych w tlen, zabiegów wodnych i masażu regeneracyjnego.
Masaż jest skutecznym i powszechnie dostępnym sposobem przywracania zdolności do pracy w przypadku zmęczenia fizycznego oraz niezawodnym sposobem zapobiegania chorobom zawodowym.
Dziesięciominutowy masaż dla zmęczonych mięśni nie tylko przywraca pierwotną sprawność mięśni, ale wręcz ją zwiększa. Wzrost wydolności do pracy zmęczonych mięśni obserwuje się również podczas masażu mięśni, które nie brały udziału w pracy fizycznej.
Wynika to z pojawienia się pod wpływem masażu w niepracujących mięśniach dośrodkowych (dośrodkowych) impulsów, które wchodząc do ośrodkowego układu nerwowego zwiększają pobudliwość tkanki nerwowej. Dlatego też, gdy poszczególne grupy mięśniowe są przemęczone, wskazane jest masowanie nie tych zmęczonych mięśni, ale tych, które nie brały bezpośredniego udziału w pracy. Delikatne, bezbolesne ugniatanie, na przemian z lekkimi pociągnięciami, działa uspokajająco i łagodzi zmęczenie, a nie bierny odpoczynek.
Masaż likwiduje sztywność mięśni, likwiduje ból i pomaga szybko przywrócić ich sprawność. Przy ogólnym zmęczeniu fizycznym główną uwagę przywiązuje się do oddziaływań segmentarno-odruchowych, dlatego przede wszystkim masowane są strefy z rozległymi polami receptorowymi (kołnierz, plecy, klatka piersiowa, biodra).
 
Za zgodą autora: @Yuriichislov