Endorfiny to grupa związków chemicznych naturalnie wytwarzanych w komórkach mózgowych, które mają zdolność zmniejszania bólu i wpływają na samopoczucie emocjonalne.
Endorfiny poprawiają nastrój, eliminują ból i pomagają nam pozytywnie postrzegać otaczający nas świat. Endofiny są dziesięciokrotnie silniejsze niż antydepresanty!
W dzisiejszym świecie, w którym wszędzie otacza nas stres, depresja i zmęczenie, obecność endorfin jest koniecznością.
Również poziom endorfin w dużym stopniu zależy od światła słonecznego. Czy zauważyłeś, jak poprawia się Twój nastrój w słoneczny dzień? Słońce wytwarza witaminę D, która wspomaga produkcję endorfin. Dlatego latem produkuje się więcej endorfin.
Metoda 1 Jedzenie
Twój poziom endorfin w dużym stopniu zależy od diety. Jeśli nie będziesz dobrze się odżywiać, poziom endorfin spadnie. Musisz zrozumieć, że sama żywność nie zawiera endofin i nie wytwarza ich bezpośrednio, a jedynie pomaga organizmowi w ich produkcji. Oto niektóre pokarmy, które mogą stymulować produkcję endorfin:
Truskawki zawierają witaminę C i inne witaminy, które pomagają organizmowi wytwarzać endorfiny poprzez stymulację impulsów nerwowych. Przeciwutleniacze zawarte w truskawkach usuwają z organizmu szkodliwe toksyny.
Winogrono
Winogrona zawierają również witaminę C, która wraz z glukozą i fruktozą wyraźnie poprawia nastrój i pomaga w produkcji endorfin.
Pomarańcze
Pomarańcze są bogate w witaminę C i przeciwutleniacze. Dlatego pomarańcze można bezpiecznie uznać za środek poprawiający nastrój.
Ostre papryczki
Pieprz zawiera substancję zwaną kapsaicyną, która stymuluje produkcję endorfin. Badania naukowe wykazały, że im ostrzejsza żywność, tym więcej endorfin jest produkowanych.
Banany
Banany zawierają aminokwas tryptofan, który jest odpowiedzialny za produkcję w mózgu hormonu serotoniny, który bierze udział w syntezie endorfin.
Musztarda
Musztarda zwiększa również poziom serotoniny. Spróbuj użyć musztardy w sosach, a poczujesz poprawę nastroju.
Metoda 2 Aktywność fizyczna
Każda aktywność fizyczna stymuluje produkcję endorfin.
Po wytężonym wysiłku fizycznym wzrost poziomu endorfin może sięgnąć nawet pięciokrotny! W 1980 roku włoscy naukowcy przeprowadzili eksperyment: w badaniu wzięło udział ośmiu światowej klasy sportowców. Przed rozpoczęciem testu poziom endorfin wynosił średnio 320, zaraz po testach, które trwały 12 minut, wzrósł do 1620. Po 15 minutach nadal utrzymywał się na poziomie 1080, a po kolejnych 30 jego ilość wynosiła około 420, który wciąż był wyższy niż poziom odpoczynku.
W 1982 roku podczas maratonu bostońskiego Guy Gerish, biegacz z Salt Lake City, doznał złamania kości piszczelowej. Mimo to ukończył dystans. Chirurdzy wierzyli, że endorfiny pomogły mu znieść ból i dalej biegać, spędzając średnio 4 minuty 20 sekund na kilometr.
Metoda 3 Śmiech
Śmiech sprzyja również produkcji endorfin. Śmiech to świetny sposób, aby stać się szczęśliwym i rozweselić. Zacznij częściej się uśmiechać lub śmiać, a poczujesz się znacznie lepiej.
Metoda 4 Muzyka
Muzyka może również zwiększyć poziom endorfin. Reakcje biochemiczne zachodzące w organizmie pod wpływem pozytywnych doznań wywołanych muzyką, pomagają w produkcji endorfin i własnych środków znieczulających.
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że wiele przyszłych matek, które regularnie słuchały muzyki w czasie ciąży i porodu, nie potrzebowało leków przeciwbólowych. Muzykoterapia zwiększa produkcję endorfin przez przysadkę mózgową, a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe.
Metoda 5 Masaż
Masaże to świetny sposób na relaks i szczęście. Podczas masażu zachodzi wiele reakcji chemicznych: uwalniana jest serotonina i dopamina, a poziom kortyzolu (hormonu stresu) spada. Masaż powoduje prawdziwy boom endorfinowy. Wystarczy 15-20 minut masażu, aby podwoić poziom endorfin. Masaż to świetny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych myśli, dobre samopoczucie i spokój. Poza tym masaż to świetny sposób na poprawę zdrowia.